Sakriven u čvrstoj opni, mesnatog i jako ukusnog ploda, liči je kao voće iz Indije stigao u Europu. Isprva su ga ljudi navikli na jabuke i kruške s nevjericom promatrali da bi onda isprobali i zaljubili se na prvi zagriz u njegov okus. Danas ga nalazimo u ponudi mnogih supermarketa (najčešće stoji uz bok ostalom egzotičnom voću) ali i na policama delikatesnih trgovina u obliku kompota ili marmelada. U ljetnim mjesecima, kad mu je i sezona, odličan je nadomjestak za vodu, pa ga mnogi gastronomi mijenjaju s vodom. Danas vam otkrivamo sve zanimljivosti o ovom voću, odgovarajući na pitanje što je zapravo liči, nadajući se da ćemo vas potaknuti na isprobavanje. Dajte priliku različitosti!
Evo što morate znati:
Liči je vrsta voća kojeg karakterizira visok sadržaj vode, što ga čini suštinskim ljetnim voćem. Bogat je vitaminom C, ali i polifenolom ali i epikatehinom koji može poboljšati zdravlje srca i smanjiti rizik od raka i dijabetesa.
Liči također ima visok sadržaj rutina. Prema studiji objavljenoj u časopisu Food Chemistry, rutin može pomoći u zaštiti ljudskog tijela od kroničnih bolesti poput raka, dijabetesa i drugih kardiovaskularnih problema. Imate li naslage sala na trbuhu, Liči će vam svojim spojem ploda u kombinaciji sa zelenim čajem pomoći u gubitku ovog ružnog detalja na tijelu. Osim bogatstvom vitaminom C, liči je bogat i vitaminom E koji pomaže u zacjeljivanju opeklina od sunca koje uzrokuju bol i iritaciju te održava kožu zdravom i sjajnom. Osim toga, šaka ličija dnevno regulirat će vaš imunitet. Za to je zaslužan flavanol koji se nalazi unutar ploda a koji ima protuupalna svojstva.
Kako konzumirati liči?
Kad ga kupujete primijetit ćete da je njegova opna crvena i čvrsta. Nju je potrebno oguliti na jednak način kako to radite kad je u pitanju neko drugo voće. Možete ga jednostavno ‘srknuti’ ili staviti na žličicu i dodati u sladoled, voćnu kremu. Ne ostavljajte oguljeni plod u frižideru. Kako bi od ličija dobili maksimum potrebno ga je pojesti odmah nakon guljenja.