U moru hrane koja nas okružuje, u brojim kulinarskim igrama nameće se sve i svašta. Znatiželjnici će probati, oni koji se ne debljaju jesti obilnije i više, ne razmišljajući što odabrane namirnice čine našem tijelu. Suprotnost tom konzumerizmu je novi trend koji u fokus stavlja čovjeka i prirodu koja ga okružuje, kvalitetnu hranu koju ćete konzumirati s ciljem podizanja energije umjesto one prepoznatljive težine. U tome smo uživali u Jezerskom, na prekrasnom eko imanju – Šenkova domačija kojeg vodi energična i nasmijana ‘gazdarica’ Polona. Uz ugodan krevet, prekrasno dizajnirane sobe i farmu po kojoj je moguće hodati ali i skupljati namirnice od kojih će se pripremati hrana Polona nam je ponudila i tipičan ručak ‘po koruški’ na način kako se to nekad jelo na ovom mjestu.
Na stolu su se našle manje zdjelice s raznolikim namirnicama i količinom hrane koja je manja od količine koju ćete u klasičnim restoranima. Ovdje nije bilo ‘brdo krumpira’ i neki komad mesa, već pažljivo balansirana hrana koja se međusobnim kombiniranjem pretvara u pravu energetsku bombu. Dakle, jedete manje, zdravije i imate više energije!
Kako izgleda ručak po koruški?
“Jezersko u kojem se danas nalazimo i u kojem se nalazi Šenkova domačija je nekada bilo dio Koruške (u vrijeme Austro-Ugarske) te smo svi bili povezaniji s današnjim austrijskim Korušcima. Kultura se miješala, miješali su se običaji, pa i način pripreme hrane” – kaže Polona koja je treća generacija iz obitelji žena koje ‘pripadaju’ ovom imanju!
Ona nam je u fokus stavila heljdu, žitaricu koja se na ovom mjestu puno jede jer raste obilno i lako na brojnim poljima u susjednoj Koruškoj. Još od nekad tamo bi dozrijevala u potpunosti (za razliku od slovenskog dijela u kojem je kraća vegetacija) pa je brzo i lako postala dio kulture i važna namirnica u pripremi hrane. Od heljde se radi kruh, koristi se za pripremu različitih tijesta, a kao prilog, posebno u zimskim mjesecima popularni su heljdini žganci. Žitarica je bez glutena, a daje odličnu energiju.
“Mi ih ovdje pripremamo tako da na vrućoj tavici pržimo brašno lagano ga podlijevajući slanom vodom. Kad se brašno pretvara u grudice, gotovi su žganci. Oni su najbolji prilog svim mesnim jelima, a nekad se jedu i samostalno s topljenim žgancima na vrhu” – objasnila nam je Polona.
Uz zdjelicu heljde s ‘ocvirkima’ (čvarcima) Polona je ponudila ‘enolončnicu’, fino varivo s teletinom i svim povrćem koje i sada ima u vrtu. Svaki dan obilazi plastenik i kombinira povrće od kojeg radi prefina variva. Ona enolončnicu kuha bez brašna, s valjušcima od svježih jaja koji varivu daju gustoću. A što će vam onda heljda? U kombinaciji s varivom heljda daje potrebnu energiju i sitost.
A kako u Koruškoj počinju i završavaju svoj obed? I to je posebno iskustvo. Za predjelo je Polona ponudila Masunjek na svježem kruhu s heljdom. Riječ je o finom kremastom namazu kojem je baza kiselo vrhnje koje se zagrije te ‘zgusne’ s heljdinim brašnom. Masunjek se maže na tanko narezane šnite kruha i jede kao predjelo.
A čime se zaslađuje ručak? Buhtlama koje Polona radi po tradicionalnoj recepturi kako su to radile sve žene njezine obitelji puneći ih domaćim pekmezom od voća i povrća koje skuplja tijekom ljeta i jeseni u Jezerskom, tik ispod zadnjeg ledenjaka u jugoistočnim Alpama.