Jahanje – sport za bogate ili sporta koji savršeno opušta, pomaže u rješavanju stresa i magično djeluje na mišiće leđa i tijela? Prije nego li odgovorite na ovo pitanje demantirat ćemo početni dio. Krenete li na jahanje u bilo koji konjički klub znajte jedno-mjesečno jahanje košta isto kao i bilo koja druga rekreacija, a užitak je nevjerojatan!
Kako se riješiti nakupljenog stresa?
Jahanje je izometrična vježba koja cilja određene skupine mišića i pomaže u održavanju snage. Tijekom jahanja, nečiji temeljni mišići, poput kosih i trbušnih mišića, uključuju se u ravnotežu na leđima konja. Osim jezgre, ojačani su i mišići leđa, prsa, unutarnje strane bedara i zdjelice kako bi jahač mogao održavati pravilno držanje tijela. Jahati na konju uključuje istodobno izvođenje različitih pokreta radi pravilne ravnoteže i vođenja konja. Nečija koordinacija – ili sposobnost učinkovite upotrebe različitih dijelova tijela odjednom – poboljšana je kao rezultat tijekom jahanja.
Jahanje je u osnovi opuštajuća aktivnost zbog prirodnog ritma konjskog kasa. Nježno poskakivanje može imati masažni učinak koji poboljšava cirkulaciju i opuštanje tijela. Ovaj se smirujući učinak dodatno pojačava kako jahač provodi vrijeme vani i vježba što u konačnici pomaže u rješavanju stresa. I za kraj- utvrđeno je da jahanje konja pozitivno utječe na nečije raspoloženje. Ovaj je učinak u velikoj mjeri posljedica oslobađanja hormona za poboljšanje raspoloženja, serotonina, koji doprinosi osjećajima sreće. Tijelo oslobađa ovu kemikaliju jer vrijeme provodi sa životinjama, poput konja, što poboljšava nečije raspoloženje.
Foto: Pexels