Volite li jesen na tržnicama primijetili ste na štandovima da je sezona kumkvata. Izražajne je narančaste boje, ovalnog oblika, a kad ga samo malo protrljate kroz dlanove osjetiti ćete njegovu citrusnost. Manje je popularan od naranči i mandarina, ali svojom nutrinom predstavlja pravu riznicu vitamina i minerala kojih nema niti u nekoliko desetaka puta većim agrumima.
Kumkvat je vrsta agruma porijeklom iz Kine. U Europu su uneseni tek 1846. Za razliku od ostalih agruma, koža i meso su jestivi a kad je plod u potpunosti zreo kožica je slađa od mesa (Kumkvat je veličinom i oblikom bliži limeti ili velikoj maslini.
Zašto jesti kumkvat?
Jedan kumkvat ima nešto manje vitamina C od naranče, ali je još uvijek izvrstan izvor ovog vitamina koji djeluje kao snažan antioksidans. Također ima manje od 100 kalorija, sadrži 6,5 grama vlakana i ima visok sadržaj vode, što vas dulje drži sitima. Kao i drugo voće jarkih nijansi, kumkvati su bogati karotenoidima (biljni pigmenti koji imaju zdravstvene prednosti), uključujući i antioksidans beta-karoten. Tijelo pretvara beta-karoten u vitamin A, hranjivu tvar koja pomaže u održavanju zdrave kože, očiju i kostiju.
Kako prepoznati zreli kumkvat? Da je zreo dokazuje svijetlonarančasta do žuto-narančasta boja i sjajna kora. Dakle, ne smije kumkvat biti zelen ili žut, ali ni smežurane kore. Zreli kumkvat dobro operite i odmah zagrizite! Kora je slatka, a meso i sok trpkog okusa. Možete ga i vodoravno narezati i žlicom izdubiti meso. Ili ih možete ugraditi u pića ili jela.
Foto: Pexels