Zatvorene cipele, sintetičke čarape i pregrijavanje stopala vrlo lako mogu stvoriti neugodne gljivice na noktima. Ukoliko su vam ostale ove zime, još dok su samo u kutevima noktića krenite s obračunavanjem.
Kako ćete ih prepoznati? Gljivične infekcije noktiju javljaju se kod odraslih i prvo se manifestiraju na stopalima. Na mjestima između prstiju koža može biti perutava i lagano crvena, kasnije koža posuta svrabom i plikovima da bi na kraju infekcija prešla na noktiće izazivajući njihovo oštećenje i propadanje. Obično se oboljenje javlja na bočnim djelovima nokta koji postaje zadebljan, druge boje i sklon pucanju.
Kako ih spriječiti? Kad izađete iz kade uvijek obrišite svaku površinu nokta kako ne bi ostali vlažni, trudite se da ne hodate bosi oko bazena, ne razmjenjujte obuću sa drugima i trudite se da svojim stopalima što češće pružite priliku da slobodno dišu.

Kako ih pobijediti prirodnim putem?
- Soda bikarbona – napravite kupku od vode i sode bikarbone te u nju uronite svoja stopala dok se voda ne ohladi. Ponavljajte tretman svaku večer puštajući da se stopala osuše prirodnim putem.
- Alkoholni alkohol možete nanijeti direktno na inficirane nokte ili ga razrijediti u vodi i u kupku potopiti cijelo stopalo. I jabučni ocat koristi ulijete ga u mlaku vodu u istom omjeru.
- List masline je blagotvoran za liječenje brojnih bolesti- gripe, tuberkuloze, meningitisa, herpesa… jer list djeluje bolje od antibiotika. A što je s gljivicama? Studije su pkazale kako listovi masline djeluju na gljivice. Potrebno je listove omotati oko prstiju i ostaviti ih tako 30-tak minuta i nokte isprati vodom.
- Kantarion (gospina trava) ima antibakterijsko i antigljivično djelovanje pa njime redovito mažite nokte zahvaćene gljivicama.