Različiti modeli cipela, različite tkanine od kojih su napravljeni određeni modeli, ali i navika posuđivanja i uskakanja u tuđe cipele uvelike su neprijatelji vašeg zdravlja. Kako u toplijem dijelu godine žudimo za različitim modelima obuće, češće biramo cipele koje nisu napravljene od prirodnih materijala, pa dodamo li tome još i to da se ljetni stopala češće znoje, evo problema. Na noktima i dijelovima kože pojavljuju se gljivice!
Gljivice – neprijatelji zdravlja!
Gljivice se razvijaju postepeno, u vlažno okruženju sa smanjenim doticajem sa zrakom. Ovisno o vrsti gljive i staništu u kojem raste, gljivice mogu preživjeti i napredovati u toplim, vlažnim okruženjima, kao što su cipele. Kad se nastane u obući, gljivice se u obući mogu zadržati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci ili čak i dulje. Postoje i one otpornije gljivice poput dermatofita koji uzrokuju gljivice atletskog stopala i noktiju. Zamislite, one se zadržavaju u cipelama do šest mjeseci ili više. Druge gljivice, poput kvasca ili plijesni, također se mogu razviti u cipelama i, ovisno o okolišu, mogu postojati različito vrijeme.
Kako biste to spriječile, evo što morate znati!
Kako biste spriječili razvoj i širenje gljivica, važno je povremeno očistiti i osušiti cipele. Imate li zatvorene cipele obilno ih našpricajte antifungalnim sprejom ili otopinom za čišćenje cipela ako imate problema s gljivicama. Kako biste spriječili širenje gljivične infekcije na cipele i druge površine, ključno je liječiti ih i izbjegavati nošenje buće na boso. Imate li gljivice sačuvajte svoje cipele noseći pamučne čarape.
Foto: Pexels