Ovih dana svi pričamo o vitaminu C, podizanju imuniteta i načinu kako spremno dočekati proljeće. Jeste li čule za kumkvat? Nazivaju ga supervoćem, pravom riznicom vitamina C i minirala. Izgleda kao manja duguljasta mandarina, spada u obitelj citrusa, a jede se cijeli s korom. Možete ga uzgojiti sami- na balkonu ili dvorištu koje je obasjano suncem, ali i kupiti u većim samoposlugama (sigurno ste ga vidjele, ali niste znale kako se jede) pazeći da birate plodove koji nisu tretirani pesticidima.
Kumkvat dolazi iz roda Fortunella. Porijeklom je iz južne i jugoistočne Kine, no jedna podvrsta ove biljke raste još južnije – u Maleziji. U Europu se kumkvat sadi od 1846. godine, a prvi ga je donio kapetan i istraživač Robert Fortune.

Zašto jesti ovo voće? Preporuka je dva ploda dnevno za osobe koje nisu bolesne.
• Obiluje vitaminima: A, B, C i E, te je bogat željezom, cinkom, fosforom, magnezijem i kalcijem. Ovo voće djeluje kao antioksidans, što bi značilo da nam pomaže u borbi protiv slobodnih radikala, odnosno izbacivanju toksina. Na taj način kumkvat pomaže i prilikom mršavljenja, ako smo na dijeti i radimo redovno vježbe.
• Kumkvat štiti probavni trakt – Od hrane sve počinje, i sa hranom sve završava. Redovnim konzumiranjem ovog citrusa, pomoći ćete vašem organizmu da izbaci višak iz debelog crijeva, što odmah smanjuje šanse za pojavu različitih oboljenja.
• Kumkvat je voće koje može smanjiti povišen šećer u krvi – Posebno se preporučuje dijabetičarima, u svakodnevnoj prehrani, jer kumkvat voće na prirodan način smanjuje razinu šećera u krvi.
• Štiti i jača imunitet, ali i djeluje na bolji vid. Preporučuje se osobama koje imaju oslabljen vid, i općenito bilo kakve probleme sa očima.
• Jača koštanu masu – Kumkvat je bogat kalcijem, odnosno mineralom koji pomaže da izgradimo jake i elastične kosti.