O Parku prirode Papuk, kao prekrasnom komadu prirode koji spaja Podravinu i Slavoniju smo slušali godinama, a onda početak proljeća iskoristili za njegovo otkrivanje. Popularno izletište Jankovac, iz kojeg kreće istraživanje ovog geoparka zaštićenog UNESCOM nalazi se samo 50-tak kilometara udaljen od Virovitice. Put je vijugav, ali doživljaj koji imate u trenutku izlaska na ovu lokaciju briše sve ono što ste pomislili svladavajući krivine.
Budući da je ovo lokacija o kojoj ne prestajemo pričati, jer je zapravo jedinstvena u našoj zemlji, Geopark Papuk je naša preporuka za putovanje. Tijekom proljeća ćete osjetiti moć buđenja prirode, a ljeti se sakriti od velikih vrućina.
Evo 10 zanimljivosti o ovom izletu!
U samom srcu Papuka, na 475 m nadmorske visine, smjestilo se prekrasno izletište Jankovac. Kako biste ga istražili u potpunosti, krenite Grofovom stazom u društvu rendžera. Ok, možete i sami sljedeći markacije, ali uz rendžera ćete dobiti toliko zanimljivu priču koja će vam zauvijek ostati u sjećanju. Više informacija možete dobiti u info kućici.


Što posebno oduševljava na ovoj lokaciji? Stepenice koje morate svladati čineći krug od jezera do slapa Skakavac.



Na ovoj ruti se nalazi grob voćinskog plemića Josipa Jankovića skriven u jednoj od spilja. Budući da je ovaj plemić bio zaljubljen u ovu gorsku dolinu tražio je da ga se pokopa na mjestu s kojeg puca pogled na cijelo tadašnje njegovo imanje.

Papuk je republika Hrvatska proglasila zaštićenim područjem 1999. godine zbog iznimne biološke, geološke i povijesne raznolikosti, koja se rijetko može naći na ostalim hrvatskim područjima.
Dio Papuka, posebno travnjaci Turjaka, stanište su najmanjem gušteru u Hrvatskoj – ivanjskom rovašu (Ablepharus kitaibelii).
Papuk je bogat planinskim izvorima i potocima koji su stanište zanimljivim ribljim i životinjskim vrstama. Od vodenih biljaka, posebno se ističu ugroženi borak (Hippurus vulgaris), te tankolisni žabnjak (Ranunculus trichophyllus) i žuta perunika (Iris pseudacorus) koji su rasprostranjeni samo u Europi. Hladna, bistra voda potoka je stanište autohtone potočne pastrve (Salmo trutta). Na izvoru Jankovca otkrivena je endemična vrsta puža, Graziana papukensis, koji živi u sedrenim stijenama na izvorima i potočićima na Jankovcu.



Istražite ju na dva kotača, najmom brdskih ili električnih bicikala ili se odvažite zaploviti kanuima i prepustite se mašti potaknuti bajkovitim prizorima koje pruža ova slavonska idila.
U proljetnom periodu pogledajte travnjake koji vas okružuju. Vidjet ćete i planinsku orhideju koja mami svojom ljepotom.
Dolazak u kanjon Kovačice na kojeg se obrušava impozantni, 35 metara visok slap Skakavac je nagrada za uspone stepenicama koje ste imali na Grofovoj stazi. Moć vode i priroda čiji je slap sastavni dio zaustavit će vas s pravom na ovom mjestu.


I na kraju kružne staze izletištem Jankovac (koji je namijenjen za ljubitelje prirode kojima su prezahtjevne klasične planinarske staze) nalazi se i restoran, planinarski dom u kojem možete pojesti i klasičan planinarski grah.
