Još nas dijeli manje od 24 sata po početka jubilarnih, 20-ih Noći muzeja koji ove godine u fokus stavljaju temu Muzeji – vidljivi i nevidljivi. U organizaciji Hrvatskog muzejskog društva tako će svoja vrata otvoriti muzeji diljem Hrvatske te besplatno, s puno zanimljivih programa predstaviti svoje postave. U proteklih 365 dana obišli smo mnoge destinacije diljem Hrvatske zavirujući, između ostalog i u muzeje. Evo kojih nas je sedam, itekako vidljivih, oduševilo i koje svakako posjetite tijekom Noći muzeja 2025, ali i tijekom izleta ove godine.
Gradski muzej Virovitica
Prilikom ulaska u Viroviticu pogled će vam privući ljepota elegancije dvorca Pejačević. Smješten je u središnjem djelu parka do kojeg vas vodi jedan od pet mostova. Naoko klasični, ali zapravo jedinstveni koje su dizajnirali studenti pričajući upravo njihovom ljepotom priču o ovom gradu. Iako svaki most ima svoju priču, mi do ovog muzeja najradije dolazimo glazbenim mostom čiji senzor divnom glazbenom kulisom prate svaki vaš korak. Ulazak u dvorac, danas Muzej grada Virovitice, zapravo vas vraća u povijest (u godinu 1953 kad je muzej osnovan) ali i puno dublju povijest ovog kraja koju pričaju kreativni i često interaktivni postavi na svim katovima ovog dvorca. U ovaj se muzej lako zaljubiti na prvi pogled, a ljubav se učvršćuje svakim dolaskom i obilaskom. I da – ljepota ovog muzeja prikazana je na izboru najljepših muzeja svijeta. Znate li da je se našao u top 10.






Rodna kuća Petra Preradovića
Nedaleko Virovitice, u podravskom selu Grabrovnica nalazi se i Rodna kuća Petra Preradovića koja već nekoliko godina funkcionira kao muzej. Riječ je o kući izgrađenoj u 18. stoljeću kao tipična kuća ovog kraja. U njoj se 19. ožujka 1818. godine rodio jedan od najvećih hrvatskih pjesnika – Petar Preradović čiji značaj za hrvatsku kulturu ne treba posebno isticati. Kuća je za vrijeme Vojne krajine služila kao graničarska “štacija”. Iako takvih rodnih kuća postoji mnogo, ova nam je posebno draga zbog zanimljivog postava koji priča priču o životu ovog pjesnika, ali i životu kraja u kojem se nalazi. Potpuno obnovljena ova kuća je riznica informacija i interaktivnih punktova koji omogućuju zabavu cijele obitelji. Nalazite li se u ovom kraju, svakako zavirite u ovaj prostor koji će sutra za vrijeme trajanja Noći muzeja imati super interaktivni program spajajući pero i kompjutor kao sva sredstva za prenošenje misli u riječi.




Arheološki muzej Narona
Kad je davne 1995. godine počelo malo arheološko istraživanje u malom selu Vid, nedaleko Metkovića nitko nije mogao predvidjeti da će se u godini dana iskopavaja na ovoj lokaciji pronaći prav skriveno blago – originalan ostatak rimskog hrama – Augusteuma sa 17 mramornih skulptura nadnaravne i naravne visine. Hram se nalazi ispod Plečašove štale koja je postala mjesto polaganja kamena temeljca za prvi muzej u Hrvatskoj izgrađen in situ. Od polaganja kamena (2004 godine) prošle su tri godine iznimno složenih građevinskih intervencija nakon kojih je otvoren jedan od najposebnijih muzeja u Hrvatskoj, Arheološki muzej Narona koji oduševljava čitave godine. U hladnijem dijelu godine poziva posjetitelje unutar zidina, a u ljetnim mjesecima na vanjskim terasama Muzeja brojni zaljubljenici u povijest mogu uživati u kulturna manifestacija „Naronitansko kulturno ljeto“ tijekom koje se održavaju kazališne predstave, izložbe, koncerti i predstavljanja knjiga.





Gradski muzej Drniš
Prolazite li kroz Drniš sigurno ćete primijetiti veliku tablu s natpisom gradskog muzej. Kuća na kojoj se nalazi ne izlazi iz okvira vizure grada, pa ne čudi kako se u ovaj muzej, klasičnu kuću drniškog kraja ulazi na preporuku. A kad uđete, ostajete bez daha…
Kako smo opisali, muzej se nalazi u klasičnoj kući ovog kraja koja je ujedno i rodna kuća Nikole Adžije, prijatelja suvremenika i prijatelja Ivana Meštrovića koji je upravo svom rodnom kraju, ali i prijatelju Adžiji poklonio tridesetak svojih radova – 8 slika i čak 17 skulptura. Iako je rodna kuća postala muzej, trebalo je proći dosta godina da ovaj interijer priča današnju priču. Tijekom Domovinskog rata muzejska zgrada i fundus devastirani su, muzejska je knjižnica potpuno uništena, a velik broj Meštrovićevih djela i druge muzejske građe ukraden je. Muzej je ipak obnovljen, te 1996.godine otvoren za jasnost te upotpunjen zbirkama među kojima je najveća ona Ivana Meštrovića koja vas doslovno ostavlja bez daha čim prilikom ulaska zatvorite vrata ‘Adžijine kuće’.





Riznica Međimurja Čakovec
U strogom centru Čakovca na kraju najzelenijeg dijela ovog grada, gradskog parka, ali i preko puta palače Stari grad Zrinski nalazi se Riznica Međimurja. Muzejski prostor smješten je u fortifikaciji Starog grada Zrinskih u Čakovcu koji je ujedno i najveći profani spomenik Međimurske županije sa statusom zaštićenog nepokretnog kulturnog dobra od nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku. Ime Zrinski je dobio prema poznatoj obitelji hrvatskih banova i neustrašivih ratnika – branitelja granica ugarsko-hrvatskog kraljevstva od prodora Osmanlija, obitelji Zrinski. Muzej je podijeljen na dva dijela/ dvije muzejske jedinice kroz koje se uči i sluša o povijesti i baštino ovog kraja ali o usmenoj predaji i legendama. Jedna od njih svakako je ona o zmaju Pozoju koji se poput legende na vidljiv i nevidljiv način provlači hodnicima ovog muzeja. Upravo on je i tema ovogodišnje teme Noći Muzeja 2025. o kojoj će se slušat kroz različite radionice i predavanja, a na kraju u organizaciji caffe bara Bedem i restorana Stari grad i uživati u toplom napitku i i vrućem zmajskom hot dogu kod bunara unutar muzeja.








Muzej grada Šibenika
Bez obzira u kojem djelu godine posjetite Šibenik, svakako posjetite Šibenski muzej. Nalazi se u bivšoj Kneževoj palači u neposrednoj blizini Katedrale dijelu obalnog obrambenog sustava grada (izgrđen u 13 i 14 stoljeću) u kojoj je nekad boravio najviši predstavnik državne vlasti u Šibeniku – gradski knez odnosno kapetan. Muzej grada Šibenika je muzej kompleksnog tipa, a sastoji se od arheološkog , kulturno- povijesnog, odjela novije povijesti i etnografskog odjela. Unutar Muzeja djeluje i restauratorska, te konzervatorska radionica. Njegova djelatnost je prikupljanje, čuvanje, obrada i prezentacija kulturno- povijesne baštine šibenskog kraja. Krećete li u posjet ovog muzeja tijekom vođenih tura (kakva će sigurno biti u Noći muzeja) spustite se u najbolje čuvane prostore u samom podrumu. U obilasku će vas vodič dovesti u podrumski zatvor u kojem su među zadnjima bile i žene, proglašene vješticama. O toj priči poslušajte u vođenoj turi Šibenske cure o čemu možete više saznati na svudruge turističkih vodiča grada Šibenika Sveti Mihovil.




Muzej Vučedolske kulture
Kad ste na samo istoku Hrvatske u Vukovaru ili Iloku ne propustite Muzej vučedolske kulture. Od Vukovara udaljen svega nekoliko kilometara, osnovan 21. veljače 2013., a otvoren 30.lipnja 2015.godine. Ovo je jedan od arheoloških parkova koje zauzima važn mjesto na arheološkoj karti Europe. Godišnje ga posjećuju brojni stranci, pa svakako u njega zavirite i vi. Muzej je vrlo zanimljivo koncipiran, istražuje se laganom šetnjom kroz stalni postav smješten u 19 prostorija na izložbenoj površini od preko 1200 m2. Na toj površini vidjet ćete sve o nastanku ove kulture, inovacijama u načinu života – zemljoradnja, lov, način života, odijevanje, zanati ali i religija i kultura koja je jedinstvena na svijetu.






Foto: Nikola Zoko