Imate li bujnu i gustu grivu vjerojatno vam je najbolja frendica pegla za kosu. S njom prelazite nekoliko puta po pramenovima čineći ih sjajnim i mekanim što u konačnici stvara lijepu frizuru. Jeste li se ikad zapitale koliko je često dobro ‘peglati’ kosu?
Univerzalni odgovor frizera je što rjeđe to bolje jer se tako štiti kvaliteta i podatnost kose. No i oni kad stvaraju posebne frizure sve češće posežu za peglom za kosu. Kako je koristiti na što bolji način?
Ovo su savjeti:
Ravnanje, u žargonu peglanje kose, dodatno isušuje kosu. Imate li prirodno kovrčavu i suhu kosu glačalom ćete je dodatno isušiti. Zato je važna kvalitetna priprema kose ali i upotreba kvalitetnog uređaja.
Uređaj, popularna pegla primarno djeluje tako da slabi vodikove veze unutar ose, tako da kutikule poprimaju oblik pegle — kovrčava kosa postaje ravna, ravna kosa postaje valovita. Uslijed pretjeranog zagrijavanja kosa postaje prevruća, veze i građevni blokovi proteina unutar se trajno oštećuju, što može uzrokovati lomljenje i utjecati na vašu prirodnu teksturu prilikom ravnanja kose. Zato je važno kosu pripremiti/ zaštititi prije samog postupka.
Kako ispravno ‘peglati’ kosu?
Napravite mjesečni plan i najviše četiri puta tijekom mjeseca peglajte kosu. Prije samog postupka nanesite proizvode za njegu i zaštitu od isušivanja, a u periodima kad se kosa odmara pojačajte hidrataciju i zacjeljivanju sitnih oštećenja prilikom budućih stilizacija kose. U rutinu njege kose uključite dubinski regenerator ili masku za kosu i koristite hranjivi balzam za kosu ili tretman koji se ne ispire nakon što izađete iz tuša kako biste postigli zdravu kosu.
Kad je kosa zdrava i pravilno tretirana evo koje još savjete trebate vezane za peglanje kose. Nikada ne podižite temperaturu iznad 250 stupnjeva. Dalje, nemojte dopustiti da pegla dodiruje mokru ili vlažnu kosu. Kad je kosa suha nanesite termalnu zaštitu i krenite s peglanjem.
Foto: Pexels