Neka gastro istraživanja kažu kako svaka treća osoba u razvijenim zemljama voli hrskavo pečene krumpiriće i da se na svijetu jedu na bezbroj načina. Volite li ovaj slatki snack (koji se naziva pomfrit, pommes, krumpirići) gricnuti uvečer uz dobro pivo ili ga servirati kad vam dođu gosti, naučite neke gastro stilove njegove pripreme.
Znate li kako se pomfrit jede na raznim mjestima svijeta?
U Italiji se pečeni krumpirići jedu s puno začina. Za pripremu je potrebno izrezati klasičan krumpir na što tanje trakice i staviti u zagrijanu pećnicu na papir za pečenje. Kad je krumpir pečen toplog prelijte s maslinovim uljem (nemojte pretjerati, na dva krumpira je dovoljna žlica ulja) i granuliranim češnjakom, omiljenim začinima i naribanim parmezanom.
U Belgiji je pommes omiljeni street food i mnogi koji su probali ovaj snack kažu da nema boljeg od Belgijskog pommesa. Za njegovu posebnost zaslužno duplo prženje krumpirića- u dva koraka koji osiguravaju kremastu unutrašnjost i hrskavost vanjskog dijela krumpira. Kad je pečen, vrućeg se zalijeva topljenim sirom (zapravo treba biti tri topljena sira od kojih je jedan Cheddar).
U Bugarskoj se pomfrit peče uvijek na svinjskoj masti, a kako bi ostao kremast u vrelu mast se stavlja smrznuti krumpir. Peče se dok ne porumeni, a kad se mast iscijedi na krumpir stavite naribani sir, papar i ketchup.
U Rusiji ćete često za pomfrit čuti i pitanje – želite li klasičan ili Poutine pommes? Kad je o ovom drugom riječ znajte da je to zapravo spoj krumpira i sira, a ime je dobilo po ruskom predsjedniku Putinu. Ovdje je riječ o krumpiru prženom na masti (izvorni recept) i preliveno skuta sirom.
U Njemačkoj, zemlji kobasica, posebno u Bavarskoj možete pojesti pomfrit kombiniran s kobasicama. Kombinacija je odlična, a priprema laka. Narežite krumpir na trake i kobasicu na tanje kolutiće te sve zajedno stavite u zagrijanu pećnicu. Povremeno protresite kako bi se u krumpir upila masnoća s kobasica a pred sam kraj pečenja dodajte na krumpir i kobasicu malo sira.