Volimo glinu na licu! A vi?

Volite li prirodnu kozmetiku, ali i male tretmane u vlastitoj kupaonici pripremite lice na topliji dio godine uz pomoć gline. No, budite oprezni s odabirom! Glina ima nekoliko vrsti i ne razlikuju se samo po boji, već i po mineralima kojima su bogate. Upravo zato su i namijenjene različitim tipovima lica (suha koža, masna) i problemima (od proširenih pora, mitisera, akni, gnojnih čireva).

Koju glinu možete nabaviti na domaćem tržištu i koja joj je namjena?

Kineska glina
Naziva se i bijela glina koja je odlična za njegu kože lica jer sadrži silicij, cink i magnezij. Od svih glina ona je najblaža, pa se preporučuje za jako tanku, osjetljivu, suhu i oštećenu kožu. Koristite je za nježno čišćenje lica.

Zelena francuska i morska glina
Ove dvije vrste gline spadaju u istu kategoriju jer obje imaju odlična svojstva i pravi su izbor za tretiranje zapuštene, masne i kože sklone aknama. Obje su zelene jake, bogate magnezijem, kalcijem, manganom, fosforom i cinkom. Kao takve, znatno su kvalitetnije od drugih vrsta gline. Naročito francuska glina koja ima moć poboljšavanja cirkulacije krvi i limfe. Ima mikromolekule koji joj daju veliku moć da upija masnoće, nečistoće i otrove iz kože. Ovakvim tretmanom njegujte problematičnu kože lica, ali i tijelo. Posebno je jednom u sezoni potrebno napraviti peeling tijela.

Bentonit glina
Sadrži na desetine minerala koji potiču iz vulkanske zemlje, odnosno pepela. Riječ je o najpopularnijoj glini za lice, koja je pritom i jestiva. Bogata je medicinski aktivnim tvarima, ima sićušne čestice, pa uspijeva za sebe vezati i višak masnoće i otrovnih tvari iz kože. Pogodna je za sve vrste kože, a naročito za masnu. Ima svojstvo obnavljanja oštećene kože, ublažavanje manjih bora, oštećenja od sunca, staračkih pjega…

Žuta i crvena kaolin glina
Obojene varijante blage kaolin gline uključuju crvenkaste tonove, obojene oksidom željeza i idealne su za sve vrste kože, od normalne do suhe. Naročito je dobra za tretiranje podočnjaka i popucalih kapilara. Žuta kaolin glina odlična je za njegu osjetljive i suhu kože. Bogata je željezom i kalijem i na koži stvara pravi detoks.

Siva glina
Hidrira kožu i blagotvorno djeluje na licu sklonom borama. Koži osigurava potrebnu vlažnost.

Plava glina
Sadrži željezo, srebro, magnezij, kalcij, fosfor, cink, bakar, aluminij, odnosno sve minerale potrebne organizmu. Stoga se koristi za smirivanje upala, poticanje cirkulacije, ubrzavanje metabolizma i dezinfekciju kože.

Kako napraviti osnovnu masku?
•  Miješajte dvije žlice gline s dvije žlice vode, dok ne dobijete kremastu pastu. Nanesite masku na lice i ostavite da djeluje dok se glina potpuno ne osuši. Isperite vrućom vodom.
•  Imate li prištiće na licu ili gnojne čireve napravite masku od bentonit gline, sode bikarbone, vode, pšeničnog brašna i nekoliko kapi ulja čajevca ili nevena. Pomiješajte sve sastojke i masku nanesite prištiće.
•  Želite li kvalitetno očistiti lice? Pomiješajte 2-3 žlice bentonit gline s 2-3 žlice jabukovog octa (ako umjesto vode koristite ocat maska postaje djelotvornija), smjesu nanesite na lice i pričekajte da se dobro osuši.
•  Maska za sve tipove lica! Pomiješajte 1½ žlicu zelene gline (po mogućnosti francuske), pola žlice kineske gline, 1½ žlica gela aloe vere, žlica ružine vodice, 2 kapi esencijalnog ulja ruže. Dio smjese stavite na lice, a ostatak spremite u hladnjak. Ovu pripremljenu masku možete koristiti mjesec dana.

maska-za-lice-beauty-modnialmanah

Trenutno nema komentara

Comments are closed

IMPRESSUM

Glavna urednica: Alma Premerl Zoko-almapz@gmail.com

Urednik fotografije: Nikola Zoko- nikola.zoko@gmail.com

DESK: modni.almanah@gmail.com

Novinari/urednici:

Urednica Zdravog života: Jasminka Premerl-Tabaković

Arnela Alibegović

Stručni suradnik:

Zlatko Povijač

Jedinstveni portal o svemu što je ženama važno: modi, ljepoti, šopingu, praktičnoj primjeni mode, putovanjima, izlascima, sportu, zdravom načinu života...

PRATITE NAS