Dnevna je soba je oduvijek centralni dio svakog doma. U njoj provodimo najviše vremena, u njoj se okuplja cijela naša obitelj. Kako izgleda ta najvažnija prostorija u vašem domu? Je li dovoljno prostrana za sve članove obitelji, ima li u njoj dovoljno svijetla, boje, prostora za sve…
Kako nam je dnevna soba svima važna, a i najčešće mjesto na kojem punimo životne baterije nakon napornog radnog dana donosimo pet osnovnih grešaka (i naravno rješenja) koje treba izbjegavati prilikom namještanja ove prostorije u domu.
1. Rasvjeta samo s plafona
Svijetla je dovoljno, ali prostor ne djeluje ni malo toplo i prisno. Uz stropnu rasvjetu svakako dodajte stolne lampe koje će pružiti toplo svijetlo na komodama ili kutovima velikih dnevnih soba. Uz male stoliće vežite i lustere koji neka osvjetljavaju prostor na kojem će stajati grickalice, daljinski upravljači, podmetači za čaše.
2. Premalo boje u prostoru
Minimalizam je sveprisutan u modi, gastronomiji ali i u uređenju interijera. No, kakav dojam ostavlja minimalistički uređena dnevna soba u kojoj dominiraju samo ne boje? Hladno, zar ne? Živite li udvoje ili sa svojom obitelji izbjegavajte minimalizam u dnevnim sobama, dodajte detalje poput jastučića, tepiha, slika koje će naglasiti toplinu doma. Koju boju odabrati? Žuta, narančasta, tirkizno plava, pink, crvena su idealne boje za dodavanje topline dnevne sobe.
3. Oprezno s detaljima
Za razliku od minimalista, takozvane ‘krtice’ u svojim prostorima imaju previše svega. Različiti stilovi, previše stvari, boje koje se ‘tuku’ mogu poticati nervozu i svađe. Zaštitite svoju dnevnu sobu i od previše različitih vaza, slika, previše knjiga, ploča, tepiha koji prekrivaju pod, previše različitih jastuka, slika… Kako bi dnevna soba bila u funkciji vaše obitelji pročistite je zajedno s ostalim ukućanima i uklonite višak ukrasa. Isto tako pazite na još neke sitnice- kad stavljate slike neka vise uvijek u visini očiju, na sofi neka bude jastučića koliko je i ukućana…
4. Kako pozicionirate namještaj
Činjenica kako sav namještaj mora biti smješten uz zid s ciljem ‘otvaranja’ prostora i njegovog povećanja može djelovati kontra produktivno. Previše slobodnog prostora na sredini sobe djeluje sterilno. Razmjestite zato kutnu garnituru (neka bude u na sredini sobe) uz jednu stranicu sofe stavite jednu komodu, a drugu stavite ispod prozora. U jedan kut savite ormar za knjige uz kojeg možete vezati radni stol. Budite kreativni, razmjestite namještaj na nekoliko načina i pogledajte koja vam kombinacija najviše odgovara.
5. Svega dovoljno osim prostora za sjedenje
Imate li dnevnu sobu u kojoj je mala sofa, što podrazumijeva i malo prostora za sjedenje, dodajte praktična rješenja na kojima se može sjediti. Primjerice veliki jastuci na podu (uz stolić), dodatne stolice (koje mogu biti sklopljene i montirane na zid), dijelovi namještaja (duboke komode) na kojima se može i sjediti…